


Lomma kommun ligger inom Öresunds kustzon. Landskapet är övervägande flackt och naturen i kommunen präglas av havet och det öppna landskapet. Det finns inte mycket allemansrättslig mark men den vi har är desto mer värdefull. Naturområden finns framför allt i anknytning till stranden, till exempel Lödde å mynning och Alnarps ängar. Andra värdefulla områden ligger längs åarna och vid de tegeldammar som finns framför allt nära Lomma tätort.
Kommunen har även flera fina gamla parker, där den mest kända är Alnarpsparken men även Bjärreds saltsjöbad utgör en fin miljö. Skogsområden är sällsynta, men i kommunen ligger Habo fure och Kyrkfuret, två tallplanteringar, som tillsammans bildar ett större rekreationsområde med skogskänsla. För fågellivet är revlarna ute i Lommabukten viktiga platser för rast och födosökning.
Naturen är viktig för oss människor. I en stressad tid hjälper den oss att få lugn och ro och att varva ner. Det har visat sig att naturen ökar vårt välbefinnande och vår hälsa. Naturen är också livsrum för både djur och växter. Det ekologiska samspelet är känsligt och det är viktigt att vi tar hand om naturen även så att det ekologiska samspelet kan fortgå.




Vid akuta ärenden (efter kontorstid):
SOS-alarm: 040-676 93 73
Måndag, onsdag och torsdag 08.00-16.30
Tisdag 08.00-18.00
Fredag 08.00-15.00